Blog Izy Budajczak
niedziela, 20 kwietnia 2014
Alleluja!

...

15:45, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
Wiosna w ogrodzie

...

15:44, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 marca 2014
Dziś nowelizacja przeszła przez Sejm

W prawdziwie ekspresowym tempie rządząca koalicja przeprowadziła przez Sejm nowelizację ustawy o systemie oświaty. Jeszcze tylko zgoda Senatu i Prezydenta, a przymus składania wniosków o edukację domową do 31 maja, zaopiniowany niegdyś pozytywnie przez Stowarzyszenie Edukacji w Rodzinie, przejdzie do historii. Odtąd rodzice będą mogli uzyskiwać zezwolenie na naukę w domu przez okrągły rok.

22:37, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 marca 2014
1% dla "Rezerwatu"

...

14:31, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
środa, 19 marca 2014
Drodzy "Demokraci", nauka "poza szkołą" to wyłącznie "edukacja domowa"!

"(...) Ponadto proponuje się zmiany w zakresie wydawania zezwolenia na spełnianie przez dziecko obowiązku rocznego wychowania przedszkolnego poza przedszkolem, oddziałem przedszkolnym lub inną formą wychowania przedszkolnego i obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki poza szkołą. Proponowana zmiana art. 16 ust. 10 ustawy o systemie oświaty dotyczy rezygnacji ze sztywnego określenia terminu złożenia przez rodziców wniosku o wydanie przywołanego wyżej zezwolenia. Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem, rodzice będą mogli składać wniosek do dyrektora w każdym terminie, w tym także po rozpoczęciu roku szkolnego. Rozpoczynanie realizowania obowiązku szkolnego poza szkołą, czy obowiązku przedszkolnego poza przedszkolem lub inną formą wychowania przedszkolnego, w trakcie trwania roku szkolnego rozszerza zakres współdecydowania rodziców o edukacji dziecka.

Rozwiązane to jest istotne także dla rodziców dzieci sześcioletnich, które od 1 września 2014 r. obligatoryjnie rozpoczynają edukację szkolną (wtedy do I klasy pójdą obowiązkowo dzieci urodzone w I połowie 2008 r). Rodzice, szczególnie dzieci rozpoczynających obowiązek szkolny w wieku sześciu lat, wyrażają obawy związane z adaptacją dziecka do warunków szkolnych. Zdarzają się przypadki, że rodzice podejmują lub chcą podjąć decyzję o edukacji domowej ze względu na stan zdrowia dziecka (np. niska odporność, alergie pokarmowe itp.). Jeśli rodzice uznają, że dla ich dziecka lepszym rozwiązaniem będzie realizacja obowiązku szkolnego w ramach edukacji domowej, przed rozpoczęciem roku szkolnego, czy już po rozpoczęciu roku szkolnego, będą mogli wnioskować do dyrektora szkoły o wydanie takiego zezwolenia.(...)"

Zacytowałam powyżej, istotne z mojego punktu widzenia, fragmenty uzasadnienia do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty procedowanej właśnie w Sejmie RP. Identyczne uwagi można znaleźć także w innych oficjalnych dokumentach.

Kto potrafi, łatwo utożsami formalne określenia dotyczące realizowania „obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego poza przedszkolem, oddziałem przedszkolnym lub inną formą wychowania przedszkolnego”, „obowiązku szkolnego poza szkołą” i „obowiązku nauki poza szkołą” z „edukacją domową”! Tym samym sugestie zwolenników tzw. edukacji demokratycznej i tzw. grup unschoolingowych, że ustawa legitymizuje także ich, „pozaszkolną” działalność okazują się błędne. I przedstawiciele MEN, i posłowie interpretują tę sprawę, jak widać, jednoznacznie.

20:36, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
środa, 12 marca 2014
Edukacja domowa we Francji bezpieczna

Wczoraj Senat Republiki Francuskiej zdecydował o odrzuceniu wniosku sześciu centroprawicowych (sic!) senatorów o wprowadzenie takich zmian w przepisach francuskiej ustawy oświatowej, które miałyby ograniczyć możliwość edukacji domowej wyłącznie względem dzieci z poważnymi niepełnosprawnościami i to pod ścisłą kontrolą urzędowych „specjalistów”.    

Póki co zatem, francuscy edukatorzy domowi mogą spać spokojnie! 

14:05, mamareszke
Link Komentarze (1) »
wtorek, 04 marca 2014
I znów wizyta w Sądzie!

Już po raz kolejny mój mąż stanął przed Sądem Rodzinnym, jako świadek-ekspert z zakresu edukacji domowej. Jednoosobowo pełni w Polsce rolę HSLDA. 

23:55, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
Zwycięstwo HSLDA!

W sławnej sprawie Romeików, niemieckiej rodziny, która ubiegała się o prawo do stałego pobytu w USA, będąc prześladowaną w Niemczech z powodu edukacji domowej, sytuacja zmieniała się kilkakrotnie. Wpierw, po dwóch latach oczekiwań, w 2010 roku, sędzia imigracyjny przyznał im, jako pierwszym od czasów II wojny światowej obywatelom Niemiec, azyl polityczny. Niestety, administracja Obamy natychmiast zgłosiła apelację do Federalnego Urzędu Imigracyjnego, który po dwóch latach uchylił pierwotny wyrok. Wówczas HSLDA zgłosiło sprawę do Sądu Apelacyjnego, który w następnym, 2013 roku skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. HSLDA wytoczyło sprawę E. Holderowi, Prokuratorowi Generalnemu USA, rzecznikowi słuszności państwa niemieckiego w tej sprawie, przed Sądem Najwyższym. W miniony poniedziałek, Sąd Najwyższy uchylił się od zajęcia się tą skargą, tym samym „skazując” Romeików na „powrót” do „demokratycznej” ojczyzny. Sprawa wydawała się przegrana, a tu następnego dnia, tj. 4 marca 2014 r., Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformował ustnie reprezentantów HSLDA o tym, iż … rodzina Romeike uzyskała prawo do bezterminowego pobytu na terytorium USA, o ile któreś z jej członków nie dopuści się jakiegoś przestępstwa. A więc zwycięstwo!

Ja jednak chciałabym zwrócić uwagę na specjalny aspekt tej sprawy – na przeżycia rodziców i dzieci tej rodziny w trakcie owych sześciu lat! Na krótkotrwałe chwile poczucia bezpieczeństwa i długie okresy poczucia zagrożenia. Jak to wpływa na psychofizyczną kondycję takich osób wiem doskonale sama. Wraz z moją rodziną przeżywałam podobną „huśtawkę” emocjonalną w trakcie kilkunastu lat naszych walk o „słuszność” przeciw systemowi oświaty. Sukces potrafi smakować „gorzko”!

Dobrze, że na drodze zmagań z bezdusznością oświatowego (z nielicznymi wyjątkami) aparatu państwa, można liczyć na Przyjaciół. Dla mojej rodziny to było także HSLDA i kilka amerykańskich rodzin! 

23:54, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
sobota, 15 lutego 2014
oraz Szkołę w Bieszczadach

Chciałabym także polecić Państwa uwadze Szkołę Podstawową i Gimnazjum, prowadzone przez Księży Salezjanów w Polanie.

Ksiądz Dyrektor, Jarosław Wnuk, zaprasza do współpracy rodziny, chcące uczyć swoje dzieci w domu!

Publiczna Salezjańska Szkoła Podstawowa w Polanie

Publiczne Gimnazjum Salezjańskie w Polanie

http://www.polana.9com.pl/

15:05, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 lutego 2014
Polecam Lubczynę oraz ...

Zbliża się czas kolejnych decyzji dotyczących wyboru szkoły, która przyjmie opiekę nad dziećmi edukacji domowej. Trzy lata temu postanowiłam, że nie będę żadnych szkół polecać, ponieważ z licznych rozmów wynikało, że nawet te "najlepsze" placówki "parasolowe" mają i zwolenników, i przeciwników. Dwa lata temu zostałam zaproszona przez Dyrektor Joannę Strzelecką do współpracy z Jej szkołą. Pozytywne doświadczenia - nie tylko moje, ale i rodziców, których dzieci są uczniami Lubczyny - płynące z tej kooperacji powodują, że chcę polecić SP i Gimnazjum w Lubczynie wszystkim rodzicom zainteresowanym edukacją domową. 

Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lubczynie

Niepubliczne Gimnazjum Fundacji Świętej Siostry Faustyny w Lubczynie:

http://www.lubczyna.edu.pl/

Chciałabym polecić Państwu jeszcze jedną szkołę, z którą wprawdzie nie współpracuję, ale z pewnych względów czuję do niej sympatię. Twórczynią tej szkoły jest Marzenka Reszke, która przez kilka lat edukowała swoich synów - Adasia i Grzesia - w domu. To Marzenka właśnie sprezentowała mi tego bloga. Któregoś dnia otrzymałam od Niej e-maila z informacją: "ma Pani Bloga". Przyznam, że kiedy zobaczyłam tytuł tego bloga, poczułam się nieswojo. "Pionierzy edukacji domowej" brzmiało co najmniej nieskromnie! Niestety, byłam ignorantem w dziedzinie komputerowej, więc nawet gdybym chciała, nic nie mogłam z tym zrobić. Później nazwa ta stała się powodem do drwin, złośliwości i ataków na airbotowskim forum edukacji domowej. Po latach mogę powiedzieć: Dziękuję Ci, Marzenko! Ale wróćmy do polecanej tu szkoły. Jest to Niepubliczna Szkoła Podstawowa Akademii Montessori w Pruszczu Gdańskim

http://www.szkolapruszcz.pl/Default.aspx 

 

12:44, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 19
| < Kwiecień 2014 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zakładki:
CIEKAWE PRZEPISY KULINARNE
CIEKAWOSTKI
EDUKACJA
FRIENDS
KSIĄŻKI
MEDIA O ED.
MY I MEDIA
Oprócz wyrabiania w dzieciach umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy, uczymy oporu wobec presji i schematów społecznych.
POLECAM
PRZYJAZNE SZKOŁY
RODZINY ED
ULUBIONE BLOGI