Blog Izy Budajczak-Moder
środa, 12 września 2018
Wybory Samorządowe 2018

Ad meliora tempora!

Contra negantem principia non est disputandum!


Do Pana z Gostynia!

Jest Pan ciekaw, co robiłam przez ostatnie cztery lata, prawda?

Oto moja odpowiedź: Przez te lata walczyłam o życie, swoje życie, i każdego dnia marzyłam o zjedzeniu kawałka chleba.

Z reszty nie muszę się spowiadać.

15:56, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
sobota, 08 września 2018
Bardzo dobry dzień :)

Dziś na gościnnym Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się konferencja naukowa pt. Edukacja domowa a sedno edukacji.

Czynnym uczestnikom tego konferencyjnego „maratonu” postawiono zadanie rozważenia, czy w edukacji są sprawy istotniejsze od innych i czy te najważniejsze są jednocześnie koniecznymi, by edukacja w ogóle była sensowna. Tak rozumiane „sedno edukacji” miało zostać odniesione przede wszystkim do edukacji domowej: w jakim stopniu ona spełnia wymogi „właściwej” edukacji.

Udział w konferencji wzięli uczeni i młodzież naukowa z trzynastu uczelni, a obok nich praktycy edukacji domowej: matki, ojcowie, dyrektorzy i nauczyciele szkół z nimi współpracujących oraz inni sprzymierzeńcy (m.in. prawnik pomagający rodzinom edukacji domowej w ich zmaganiach z „systemem”). Urzędnicy oświatowi na konferencyjne zaproszenie nie zareagowali.

Warto podkreślić fakt, iż sama ilość regularnych wystąpień naukowych przewyższyła wszystkie wcześniejsze konferencje tego typu, jakie odbyły się na całym świecie.

Sądząc po wprost wyrażanych opiniach uczestników, spotkanie to było naprawdę udane. Był to prawdziwie „dobry dzień”.


 

22:15, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 września 2018
Nowy rok szkolny!

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2018/2019. Z tej okazji pozwolę sobie życzyć wszystkim uczniom, zarówno domowym jak i szkolnym, pomyślności w każdym edukacyjnym przedsięwzięciu! 

W dniu 29 sierpnia br. Pani Minister Anna Zalewska skierowała list do rodziców i opiekunów na temat wdrażanych w tym roku zmian oświatowych wraz z życzeniami. Szkoda, że Pani Minister nie potrafi choćby kilku słów skierować także do rodziców edukacji domowej. Nie jest to dziwne, kiedy zna się Jej osobisty stosunek do tej formy kształcenia. A przecież jest to jedyna legalna, zapisana w ustawie, alternatywa edukacyjna w naszym kraju.

Oto link do strony MEN: 

https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/list-minister-edukacji-narodowej-do-rodzicow-i-opiekunow-poswiecony-zmianom-w-systemie-edukacji-w-roku-szkolnym-2018-2019.html

23:40, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
sobota, 01 września 2018
ZAPRASZAMY NA KONFERENCJĘ DO POZNANIA!

Zapraszamy na konferencję pt. Edukacja domowa a sedno edukacji, która odbędzie się 8 września 2018 r. na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu. Nominalnie konferencja ma charakter naukowy, ale praktycy edukacji domowej będą również mile widziani jako mówcy. Mają się przecież czym podzielić. Chcemy akcentować wartości tkwiące w edukacji domowej, ponieważ są one tożsame z dobrą edukacją w ogóle.

Informacje na temat konferencji można znaleźć pod adresami:

http://wse.amu.edu.pl/strona-glowna/content-wse/361391-zaproszenie-do-udzialu-w-ogolnopolskiej-konferencji-naukowej-edukacja-domowa-a-sedno-edukacji

https://www.facebook.com/edukacja.domowa.instytut/posts/444874776033008?__tn__=K-R

21:54, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
środa, 29 sierpnia 2018
Koniec wakacji zbliża się :)

Już za parę dni, za dni parę wezmę, plecak swój i ... pójdę do szkoły.

No chyba, że uczę się w domu :)

19:35, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
piątek, 27 lipca 2018
33 lata temu!

19:46, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
sobota, 07 lipca 2018
Polsat reklamuje edukację domową!

https://www.ipla.tv/wideo/serial/W-rytmie-serca/5011030/Sezon-2/5013201/W-rytmie-serca-Odcinek-26/14f291c8b48108e1617843a9694cb13e?filters=genres%3DObyczajowy

"Nieważne, jak mówią, byle mówili", tak od lat mawiają niektórzy "promotorzy" edukacji domowej w Polsce. W takim razie powinniśmy być wdzięczni Polsatowi, który w jednym z odcinków serialu pt. W rytmie serca "podjął" temat edukacji domowej.

Jestem ciekawa, skąd takie wyobrażenie jego twórców o edukacji domowej? Przedstawili oni rodziców ed jako przemęczonych frustratów i psychopatów, którzy nie dają sobie rady z obowiązkiem, którego się podjęli.

Czy choć jedną rodzinę edukującą domowo swoje dzieci poznał Pan Scenarzysta?! Czy swój pomysł zaczerpnął z amerykańskich czy brytyjskich kronik kryminalnych, gdzie mówi się o dzieciach zamykanych w piwnicach lub przywiązywanych do łóżek? 

Pan Scenarzysta powinien był lepiej się przygotować i choćby sprawdzić przepisy prawa obowiązujące w tym zakresie. Wiedziałby wtedy, że nie ma u nas "egzaminów kuratoryjnych"!

To, czego dopuścił się Polsat, jest skandaliczne i obraża mnie osobiście, jako pionierkę polskiej edukacji domowej!

21:14, mamareszke
Link Komentarze (3) »
wtorek, 26 czerwca 2018
Szkoła "życzliwa" edukacji domowej!

CDN

11:15, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 24 czerwca 2018
Edukacja domowa a niepodległość

Wystąpienie mojego męża, na konferencji GHEC w Rosji 18 maja 2018 r. Treść referatu została zorientowana na historię polskiej edukacji domowej i jej związki z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości. 

EDUKACJA DOMOWA A FUNKCJONOWANIE NARODU - W TEORII I PRAKTYCE (NA PRZYKŁADZIE POLSKI)

... W przypadku Polski, przez 123 lata, tj. do końca I wojny światowej, kraje zaborcze, za wyjątkiem stosunkowo liberalnego zaboru austriackiego, podejmowały politykę wynarodawiania Polaków. W ramach zabiegów germanizacji (w zaborze pruskim) i rusyfikacji (w zaborze rosyjskim) okupacyjne władze starały się wykorzenić polski język, tak w wersji pisanej, jak i mówionej, oraz polskie tradycje kulturowe (w tym silny związek Polaków z rzymskim katolicyzmem). Owe starania wiązały się także z oddziaływaniami szkół tworzonych przez zaborców. Wiedzieli oni, że najłatwiej jest pozbawić poczucia tożsamości narodowej dzieci, które nie w pełni jeszcze swoją kulturę poznały.

Znany jest hasłowo większości Polaków (uczą się oni bowiem o tym także w szkole) drobny epizod historyczny, zwany strajkiem dzieci wrzesińskich. Równo 117 lat temu, 20 maja 1901 w 7-tysięcznym mieście Września, polskie dzieci, spełniające obowiązek w pruskiej, niemieckiej szkole, odmówiły odmawiania modlitw i nauki religii po niemiecku. Zostały za to zbite przez nauczyciela. Zastrajkowało wówczas 118 dzieci – chłopców i dziewcząt. Ich rodzice zostali ukarani grzywnami i więzieniem (do 2.5 roku), a oni sami musieli dłużej chodzić do szkoły. W szczytowym okresie strajku powszechnego w zaborze pruskim strajkowało ok. 75 tys. dzieci.

Jednak nawet tak spektakularne akcje nie przyniosły większych efektów chroniących polską kulturę narodową. Co ją zatem przez 123 lata podtrzymywało?

Odpowiedź w tym gronie winna być oczywista. Były to: edukacja domowa realizowana tajnie, po partyzancku, podtrzymującą kulturę narodową, szczególnie w zakresie nauki języka ojczystego na bazie literatury polskiej, w tym literatury religijnej, i tłumaczeń z literatury obcej na język polski, i zmieniająca to, czego nauczali dzieci zaborcy, tu szczególnie w zakresie historii politycznej, choć także jawna edukacja domowa w zakresie elementarnym dla pozostałych przedmiotów nauczania, dopuszczana przez władze zaborcze. Pragmatycznie nastawieni rodzice chcieli bowiem, by ich dzieci skończyły szkoły państwowe dla zwykłych karier życiowych. Zatrudniali też obcokrajowców jako nauczycieli języków obcych.

Taka edukacja domowa dotyczyła nie tylko wyższych klas społecznych, arystokracji, ziemiaństwa i zamożnych mieszczan, w tej grupie także przemysłowców, ale realizowana była przez rodziny z klasy średniej, a nawet biedniejsze rodziny z miast i wsi. Jak to z edukacją domową bywa, jest ona stosowana przez tych rodziców, którzy niezależnie od stopnia zamożności mają świadomość wagi edukacji dla życiowego powodzenia własnych dzieci i z determinacją, niezależnie od życiowych ograniczeń, zabiegają o jej realizację. ...

23:44, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 czerwca 2018
Certyfikaty Instytutu Educatio Domestica

Koniec roku szkolnego jest momentem, kiedy dzieci po całorocznej pracy otrzymują nagrodę w postaci świadectw. Oceny dotyczą nie tylko uczniów. Instytut Educatio Domestica, tworząc swoistą tradycję, przyznaje z końcem roku certyfikaty dla instytucji zasłużonych dla polskiej edukacji domowej. W tym roku uhonorowane zostały:

Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lubczynie (woj. zachodniopomorskie),

Szkoła Podstawowa im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Krośnie/Mosinie (woj. wielkopolskie),

Fundacja Dobrej Edukacji Maximilianum (woj. mazowieckie).

Serdecznie Państwu gratuluję!

http://instytut-educatio-domestica.pl/certyfikaty.html

17:20, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 czerwca 2018
32 lata temu urodziło się pierwsze nasze dziecko!

Jak ten czas szybko leci, to niewiarygodne!

23:08, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 18 czerwca 2018
Zapraszamy na konferencję do Poznania!

Zapraszamy na konferencję pt. Edukacja domowa a sedno edukacji, która odbędzie się 8 września 2018 r. na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM w Poznaniu. Nominalnie konferencja ma charakter naukowy, ale praktycy edukacji domowej będą również mile widziani jako mówcy. Mają się przecież czym podzielić. Chcemy akcentować wartości tkwiące w edukacji domowej, ponieważ są one tożsame z dobrą edukacją w ogóle.

Informacje na temat konferencji można znaleźć pod adresem:

http://wse.amu.edu.pl/strona-glowna/content-wse/361391-zaproszenie-do-udzialu-w-ogolnopolskiej-konferencji-naukowej-edukacja-domowa-a-sedno-edukacji

22:13, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
sobota, 16 czerwca 2018
Gdyby nie sarna, która wbiegła nam pod koła samochodu, byłby to piękny dzień!

Przez dwa dni (piatek i sobota) mieliśmy wielką przyjemność goszczenia rodzin edukacji domowej. Czerwcowe spotkania w Poniecu stają się powoli naszą tradycją. Spotykamy się już po ostatnich egzaminach i jest to dobry czas na podzielenie się wrażeniami z mijającego roku (bez)szkolnego. To także okazja do wzajemnego zapoznawania się. Aż miło patrzeć, kiedy ludzie wymieniają się numerami telefonów i adresami e-mailowymi, gdy rodzą się nowe przyjaźnie. 

Jest to również dobry czas dla dzieci. Wreszcie mają możliwość socjalizowania się :) 

W ramach tegorocznego czerwcowego zjazdu podsumowaliśmy także nasz cykl seminariów pt. Edukacja dla dziecka i jego rodzica. Jego uczestnicy otrzymali stosowne certyfikaty. Z uwagi na zapotrzebowanie jesienią ruszy nowy cykl.

23:58, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 12 czerwca 2018
"Dobry start" nie dla dzieci edukacji domowej?

Przecież dzieci edukacji domowej nie "uczęszczają" do szkoły, czy pieniądze na tzw. wyprawkę szkolną im się należą? Czy znów nastąpi dyskryminacja? Mam nadzieję, że nie! 

21:55, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
Spotykamy się już w najbliższą sobotę!

07:54, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
piątek, 01 czerwca 2018
Dzień Dziecka

Najserdeczniejsze Życzenia dla wszystkich Dzieci, małych i dużych!

A szczególne Życzenia składam Emi, Pawłowi oraz Asi!

18:42, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 20 maja 2018
GHEC2018 - relacja z Rosji

Od lewej: Tim Chen, Brian Ray i mój mąż

Konferencja, w swej pierwszej, petersburskiej części zaczęła się oficjalnie we wtorek, 15 maja, o 9.00 rano sesją plenarną. Obok rosyjskich organizatorów, wystąpili tu także główni organizatorzy GHEC2018 ze świata, z Mike’m Donnelly’m i Gerald’em Huebner’em na czele. Po kolejnej sesji plenarnej (tu po raz pierwszy wystąpiła ze swoimi „Ośmioma powodami, dla których dzieciaki uczą się najskuteczniej w domu”, Wiceprzewodnicząca Komitetu Organizacyjnego GHEC, dr Debra Bell) i dwóch turach potrójnych sesji warsztatowych (ze stosownymi przerwami oczywiście), ten pierwszy dzień zakończono kolacją. Po niej, Komitet Organizacyjny, w którym pracował też mój mąż, odbył swoje spotkanie.

Rankiem 16 maja, dwunastoosobowa grupa naukowców (znów z moim mężem w składzie) udała się do Moskwy, by następnego dnia, na zaproszenie rektora Moskiewskiego Uniwersytetu, wraz z uczonymi dwóch stołecznych uczelni wziąć udział w specjalnej, całodziennej konferencji na temat prawnych aspektów edukacji domowej.

Pozostali uczestnicy GHEC2018, wciąż na terenie Sankt Petersburga, wzięli w środę udział w obradach o charakterze praktycznym. Ta grupa dotarła do Moskwy późnym wieczorem w czwartek.

W piątek w gronie około 700 osób (Patrzmy i bierzmy wzór!), w tym około 120 gości z ponad trzydziestu krajów świata, odbyły się dwie plenarne sesje z udziałem ważnych przedstawicieli władz i parlamentu Federacji Rosyjskiej, Cerkwi Prawosławnej i wielkich rosyjskich organizacji pozarządowych. Po południu, w dwóch poczwórnych turach warsztatowych pracowano nad szczegółowymi kwestiami edukacji domowej. Osobny cykl zgromadził naukowców z całego świata (również i tu, drugi ze swoich referatów, nt. związków edukacji domowej z losami narodów, na przykładzie historii odzyskiwania przez Polaków niepodległości, wygłosił mój mąż).

W ostatnim, sobotnim dniu GHEC2018 porządek był identyczny, jak w piątek. Wieczorem dokonano też ceremonii oficjalnego zamknięcia Konferencji i zapowiedziano następne spotkanie.

W trakcie kilku obrad Komitetu Organizacyjnego ustalono miejsce i datę - Filipiny 2020 - kolejnej globalnej konferencji, a także powstanie nowego międzynarodowego ciała, koordynującego globalną współpracę edukatorów domowych. Ale o tym powiadomię Państwa we właściwym czasie.

Oprócz mojego męża, na konferencji Polskę reprezentował także Pan dr inż. Mariusz Dzieciątko.

20:34, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 14 maja 2018
Kierunek Rosja!

Jutro rozpoczyna się Globalna Konferencja Edukacji Domowej.

Mój mąż jest już w drodze do Sankt Petersburga.

10:44, mamareszke
Link Komentarze (1) »
niedziela, 13 maja 2018
55 urodziny!

A ja ciągle mam 18 lat! Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś zjem kawałek swojego urodzinowego tortu.

22:33, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 26 kwietnia 2018
Kongres "Wspólnie o Konstytucji na Narodowym"

W dniu dzisiejszym na Stadionie PGE Narodowym (a ściślej, w pomieszczeniach Biznes Klubu i sal konferencyjnych) podsumowano cykl krajowych debat na temat potrzeb w zakresie zmian obecnej Konstytucji RP. Gospodarzem Kongresu był Pan Prezydent, Andrzej Duda. Wśród uczestników Kongresu był też mój mąż, zaszczycony zaproszeniem Kancelarii Prezydenta RP.

23:48, mamareszke
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 20
| < Wrzesień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30